Donații

 

CONTUL PENTRU DONATII ( SPENDENKONTO )

SPARKASSE   BIELEFELD

RUMÄNISCH-ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE  

MARIA SCHUTZMANTEL e.V.

IBAN    DE14480501610023193121

BIC / SWIFT    SPBIDE3BXXX 

 
Gemeinnützigkeit annerkant bei Finanzamt Bielefeld
Steuernummer 349/5999/1395   VST
​Deutsche Bundesbank Eurosystem – Lastschrift
Indentificationsnummer DE04ZZZ00001876944

 

 

 

Multumim lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa avem Biserica noastra proprie. Se cuvine asadar sa Ii aducem prinos de recunostinta si de neancetata slavire.

 

Deasemenea multumim tuturor credinciosilor care ne ajuta si ne sprijina financiar, pentru ca stradaniile noastre sa fie duse la bun sfarsit, iar Biserica care este „Mireasa lui Hristos”, prin catapeteasma si icoanele ce o vor insufleti, sa ne daruiasca prilejul si bucuria de a ne simti in cerul cel sfant coborat pe pamant.

 

Toti crestinii din comunitatea si parohia” Acoperamantul Maicii Domnului”, au bucuria si onoarea, de a deveni membri de drept ai Parohiei Bielefeld. Asadar, va invitam la Biserica, sa ne rugam impreuna si daca este cu putinta sa completam Cererea de inscriere in Parohie, primind prin aceasta, toate drepturile la serviciile religioase divine precum si la celelalte activitati sociale pe care parohia si comunitatea de la Bielefeld le desfasoara.
De asemenea, va instiintam ca Parohia noastra se supune canonic si bisericesc Patriarhiei Ortodoxe Romane, iar juridic si financiar se conduce dupa legile statului german.De aceea, ca sa nu fim inafara legii, s-a infiintat Vereinul cu specific religios,” Maria Schutzmantel ” e.V.

 

Intrucat Biserica in care slujim necesita anumite cheltuieli lunare de intretinere, asigurare, sanizare etc.,pentru serviciile religioase, credinciosii au libera alegere de a contribui financiar lunar prin Dauerauftrag, sau de a achita direct la Biserica primind totodata si chitanta din partea Parohiei.

 

Dorindu-va tuturor sanatate si belsug de bucurii duhovnicesti, va asteptam cu mare drag sa ne rugam impreuna.

 

Programul slujbelor

 

Sfintele Liturghii care cad in cursul saptamanii (luni-vineri) se vor savarsi doar la cererea credinciosilor pe baza de telefon in prealabil

 

29 decembrie - Duminica dupa Nasterea Domnului

  ·  ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie

 

 

Revelion 2019

 

Proiectul Parohial " Sa tragem in Dumnezeu cu rugaciuni de multumire" va continua si anul acesta

 

31 decembrie - 1 ianuarie (marti spre miercuri - Sf. Ierarh Vasile Cel Mare)

  ·  ora 23:00 Acatistul Sf.Ierarh Vasile Cel  Mare

   ·  ora 23:30 - Sfanta Liturghie urmata de agapa frateasca pregatita special pentru acest eveniment

 

Boboteaza - sfintirea caselor

 

Intrucat dorinta credinciosilor de a le binecuvanta si sfinti casele de boboteaza este intr-o continua crestere, vom aloca acestul program duhovnicesc toata luna ianuarie. Inscrierile se fac pe listele pregatite special la biserica sau pe telefon prin sms / wazaap la nr de tel: 01534260864. Mesajul va cuprinde numele, prenumele, adresa completa si nr. de telefon.

Dorim tuturor sarbatori binecuvantate intru multi ani!

 

 

 5 ianuare - Duminica dinaintea Botezului Domnului

  ·  ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie urmata de sfintirea Apei Celei Mari - Boboteaza,. Rugam credinciosii sa aduca sticle de jumatate sau alte recipiente pentru a duce Aghiasma mare acasa.

 

6 ianuarie - luni Botezul Domnului

  ·  ora 09:30 Acatistul Botezului Domnului

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie urmata de sfintirea Apei Celei Mari - Boboteaza,. Rugam credinciosii sa aduca sticle de jumatate sau alte recipiente pentru a duce Aghiasma mare acasa.

 

7 ianuarie - marti- Sf Ioan Botezatorul

  ·  ora 09:30 Acatistul Sf Ioan Botezatorul

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie

 

12 ianuare - Duminica dupa Botezului Domnului

  ·  ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie

 

19 ianuare - Duminica 29 dupa Rusalii 

  ·  ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie

 

26 ianuare - Duminica 32 dupa Rusalii 

  ·  ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus

   ·  ora 10:00 - 12:00 Sfanta Liturghie

 

"Daruind vei dobandi"

     - proiect  parohial- 

 

 Cu binecuvantarea lui Dumnezeu si mijlocirea Maicii Domnului, ocrotitoatea si patroana parohiei si comunitatii noastre, un nou proiect parohial deschide inimi catre cer. Calauziti fiind de sfatul evreului convertit la ortodoxie Nicolae Steinhardt „daruind vei dobandi“, noi parintii, dorim sa Il semanam in inima si constiinta vlastarelor noastre pe Dumnezeu, care este iubire si sa experiem noi insine ca dragostea, nu are varsta nici limita, iar omul purtator de Hristos, este intelegator fata de neputinta fiecaruia si ajuta oricand neconditionat.

Intr-o lume impinsa spre secularizare, condusa spre violentă și imbaxita de povesti bine eschivate despre atentate, într-o lume a suferinței datorate înmulțirii patimilor si pacatelor cauzatoare de boli, care nu mai pot fi vindecate și pentru care adesea medicina si medicamentele sunt neputincioase, într-o lume a sărăciei datorate crizelor economice bine planuite la nivel global, într-o lume în care echilibrul bunului simț aproape ca nu mai există, într-o lume care tanjeste după prietenie și mai ales după iubire, incoltesc de sub obroc cu nadejde, sentimente de dragoste, nerabdatoare sa iasa la lumina faptelor bune.

Proiectul „daruind vei dobandi“ vizeaza in mod direct pe copii, iar indirect pe parintii care doresc sa nutreasca in vlastarele lor, virtutea iubirii milostive. In prima faza parintii, vor obladui din umbra pe copiii lor, facandu-i sa inteleaga ca Dumnezeu este izvorul iubirii si asa cu entuziasm și hotărâre sa se implice cat se poate de activ în viețile copiilor din Romania care sunt necajiti si rau stramtorati.

„Daruitorii“ vor începe să lucreze mai intai în echipă împreună cu părinții, educatorii sau instructorii duhovnicesti parohiali, acesta fiind primul pas în motivarea lor.

„Primitorii“- copiii aflati in situatii deosebite, vor fi ajutati de copiii mai avuti, sa mai uite din dulcea povara care greu ii apasa. Practic copiii favorizati ii vor ajuta pe copiii nefavorizati.

Fiindca toate serviciile religioase si activitatile pe care parohia de la Bielefeld le desfasoara, sunt sustinute financiar doar din donatiile credinciosilor si deoarece statul roman sau german nu ne poate ajutata cu nimic, ne-am gandit, ca pentru inceput, sa strangem daruri si bani pentru copiii nevoiasi din Romania, prin agapele fratesti pe care le vom organiza in parohie cu prilejul  diferitelor ocazii, cum ar fi zile onomastice.. In acest fel parintii care isi serbeaza ziua lor de nastere sau a copiilor lor la Biserica, in cinstea acestui binecuvantat eveniment, vor pregati cateva gustari alese din care se vor infrupta toti cei prezenti. La sfarsit se va face o colecta , apoi se va intocmi un proces verbal cu suma stransa din donatiile celor prezenti la agapa si printr-o sedinta scurta a consilierilor parohiali, se va decide destinatia precisa a donatiilor.

Exista si posibilitatea de a ajuta copii saraci sau familiile nevoiase din tara, cu haine, incaltaminte, sau jucarii...Pentru ca jertfa noastra sa se poata imparti mai cu usurinta, familiile donatoare sunt rugate sa aseze donatiile in cutii de carton si sa scrie apoi ce au asezat inauntru dupa exemplul urmator:

incaltaminte copii 3-5 ani

jucarii copii 2-4 ani

imbracaminte dama marimea S - M

incaltaminte barbat marimea 41- 43 

Rugam pe aceasta cale pe toti cei care doresc sa se implice in proiect si au cunostinte in domeniu, sa ne ajute sa extindem si sa perfectam acest proiect.

    Cu dragoste si daruire, al d-voastra frate si intru Hristos rugator,

                               Preot Marius Florentin Pandelea

 

       

Druckversion Druckversion | Sitemap
Preot Marius Florentin Pandelea Tel. Mobil: 01634260864 Email: marius_pandelea@yahoo.com Adresa Bisericii: Feilenhauerweg 2, 33659 Bielefeld-Senne. RUMÄNISCH-ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE MARIA SCHUTZMANTEL e.V. IBAN DE14480501610023193121 BIC / SWIFT SPBIDE3BXXX