Donații

 

CONTUL PENTRU DONATII ( SPENDENKONTO )

SPARKASSE   BIELEFELD

RUMÄNISCH-ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE  

MARIA SCHUTZMANTEL e.V.

IBAN    DE14480501610023193121

BIC / SWIFT    SPBIDE3BXXX 

 
Gemeinnützigkeit annerkant bei Finanzamt Bielefeld
Steuernummer 349/5999/1395   VST

 

 

Programul slujbelor

 

 

Sfintele Liturghii se vor savarsi duminical de la ora 10:00

 

Sâmbăta 11 septembrie ora 18:00 Taina Sfantului Maslu urmat de rugaciuni de dezlegare, apoi concert de cântări duhovnicești sustinut de Dnul teolog Alin Buliga-Katharsis 

 

Duminica 12 septembrie ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus 

Ora 10:00 Sf.Liturghie urmata de botezul pruncului Matei 

Invitatul de onoare la Taina Sf.Maslu si Sf.Liturghie va fi D nul teolog Alin Buliga-Katharsis 

 

Marti 14 Septembrie-Inaltarea Sfintei Cruci (Post)

0ra 09:30 Acatistul Sf.Cruci 

Ora 10:00 Sf.Liturghie cu Parastas

 

Vineri 17 septembrie ora 18:00 vom spovedi (cu telefon in prealabil)

 

Duminica 19 septembrie ora 09:30 Acatistul Domnului Iisus 

Ora 10:00 Sf.Liturghie urmata de repetiția copiilor pentru concursul de toaca "Aripi de Ingeri"

 

Vineri 24 septembrie de la ora 18:00 vom spovedi (cu telefon in prealabil)

 

Duminica 26 septembrie de la ora 09:30 Acatistul Sfantului Acoperamant 

Ora 10:00 Sf.Liturghie  urmata de repetiția copiilor pentru concursul de toaca "Aripi de ingeri"

 

Între 1 si 3 octombrie (vineri, sambata si duminica), vom sarbatori hramul parohiei Bielefeld "Acoperamantul Maicii Domnului " dupa programul urmator:

 

Vineri 1 octombrie Acoperamantul Maicii Domnului (dezlegare la peste)

ora 09:30 Acatistul Sfantului Acoperamant 

Ora 10:00 Sf.Liturghie 

Ora 18:00 Acatistul Sfantului Acoperamant urmat de Taina Sfantei Spovedanii (cu telefon in prealabil )

 

Sâmbăta 2 octombrie ora 10:00 Randuiala Parastasului pentru cei adormiți, urmat de trecerea la ortodoxie a doi tineri de 18 si 16 ani precum si increstinarea pruncelor Sofia Andreea si Maria 

Ora 18:00 Taina Sfantului Maslu cu  rugaciuni de dezlegare.

Apoi va avea loc  concertul de muzica bisericeasca intitulat"buchet de cântări duhovnicesti", sustinut de d-nul teolog Alin Buliga-Katharsis, care va fi oaspetele de onoare al parohiei noastre si care va prezida si echipa juriului pentru prima ediție a concursului de toaca " Aripi de ingeri" ce va avea loc duminica 3 octombrie dupa Sf.Liturghie.

 

Duminica 3 octombrie

ora 09:30 Acatistul Sfantului Acoperamant 

Ora 10:00 Sf.Liturghie urmată de prima ediție a concursului de toaca"Aripi de Ingeri". Dupa aceea va avea loc festivitatea de premiere a  concurenților si Agapa frățească pregătită special pentru acest eveniment, cu cântece folclorice romanesti, interpretate de d nul teolog Alin Buliga - Katharsis

 

Accesul la toate slujbele religioase,  precum și la toate activitatile parohiale, va fi întotdeauna liber si se va face pe baza de dragoste reciproca, unitate, fratietate, înțelegere si iubire milostiva.

 

 

Btezurile, Cununiile, Inmormantarile si toate celelalte slujbe religioase folositoare credinciosilor, se vor organiza telefonic, dimpreuna cu preotul paroh, in timp util.

 

 

Cu pretuire in Hristos Domnul,

Preot Marius Florentin Pandelea-Bielefeld

Telefon : 01634260864

 

 

"Daruind vei dobandi"

     - proiect  parohial- 

 

 Cu binecuvantarea lui Dumnezeu si mijlocirea Maicii Domnului, ocrotitoatea si patroana parohiei si comunitatii noastre, un nou proiect parohial deschide inimi catre cer. Calauziti fiind de sfatul evreului convertit la ortodoxie Nicolae Steinhardt „daruind vei dobandi“, noi parintii, dorim sa Il semanam in inima si constiinta vlastarelor noastre pe Dumnezeu, care este iubire. Sa experiem noi insine ca dragostea, nu are varsta si nici limita, iar omul purtator de Hristos, este intelegator fata de neputinta fiecaruia si ajuta oricand neconditionat.

Intr-o lume impinsa spre secularizare, condusa spre violentă și imbaxita de povesti bine eschivate despre atentate si pandemii, într-o lume a suferinței datorate înmulțirii patimilor si pacatelor cauzatoare de boli, care uneori nu mai pot fi vindecate și pentru care adesea medicina si medicamentele sunt neputincioase, într-o lume a sărăciei datorate crizelor economice bine planuite la nivel global, într-o lume în care echilibrul bunului simț aproape ca nu mai există, într-o lume care tanjeste după prietenie și mai ales după iubire, incoltesc de sub obroc cu nadejde, sentimente de dragoste, nerabdatoare sa iasa la lumina faptelor bune.

Proiectul „daruind vei dobandi“ vizeaza in mod direct pe copii, iar indirect pe parintii care doresc sa nutreasca in vlastarele lor, virtutea iubirii milostive. In prima faza parintii, vor obladui din umbra pe copiii lor, facandu-i sa inteleaga ca Dumnezeu este izvorul iubirii si asa cu entuziasm și hotărâre, sa se implice cat se poate de activ în viețile copiilor din Romania care sunt necajiti si rau stramtorati.

„Daruitorii“ vor începe să lucreze mai intai în echipă împreună cu părinții, educatorii sau instructorii duhovnicesti parohiali, acesta fiind primul pas în motivarea lor.

„Primitorii“- copiii aflati in situatii deosebite, vor fi ajutati de copiii mai avuti, sa mai uite din dulcea povara care greu ii apasa. Practic copiii favorizati ii vor ajuta pe copiii nefavorizati.

Fiindca toate serviciile religioase si activitatile pe care parohia de la Bielefeld le desfasoara, sunt sustinute financiar doar din donatiile credinciosilor si deoarece statul roman sau german nu ne poate ajutata cu nimic, ne-am gandit, ca pentru inceput, sa strangem daruri si bani pentru copiii nevoiasi din Romania, prin agapele fratesti pe care le vom organiza in parohie cu prilejul  diferitelor ocazii, cum ar fi zile onomastice.. In acest fel parintii care isi serbeaza ziua lor de nastere sau a copiilor lor la Biserica, in cinstea acestui binecuvantat eveniment, vor pregati cateva gustari alese din care se vor infrupta toti cei prezenti. La sfarsit se va face o colecta , apoi se va intocmi un proces verbal cu suma stransa din donatiile celor prezenti la agapa si printr-o sedinta scurta a consilierilor parohiali, se va decide destinatia precisa a donatiilor.

Exista si posibilitatea de a ajuta copii saraci sau familiile nevoiase din tara, cu haine, incaltaminte, sau jucarii...Pentru ca jertfa noastra sa se poata imparti mai cu usurinta, familiile donatoare sunt rugate sa aseze donatiile in cutii de carton si sa scrie apoi ce au asezat inauntru dupa exemplul urmator:

incaltaminte copii 3-5 ani

jucarii copii 2-4 ani

imbracaminte dama marimea S - M

incaltaminte barbat marimea 41- 43 

Rugam pe aceasta cale pe toti cei care doresc sa se implice in proiect si au cunostinte in domeniu, sa ne ajute sa extindem si sa perfectam acest proiect.

    Cu dragoste si daruire, al d-voastra frate si intru Hristos rugator,

                               Preot Marius Florentin Pandelea

 

       

Druckversion Druckversion | Sitemap
Preot Marius Florentin Pandelea Tel. Mobil: 01634260864 Email: marius_pandelea@yahoo.com Adresa Bisericii: Feilenhauerweg 2, 33659 Bielefeld-Senne. RUMÄNISCH-ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE MARIA SCHUTZMANTEL e.V. IBAN DE14480501610023193121 BIC / SWIFT SPBIDE3BXXX