Folgende Liste beinhaltet wichtige Links, die Sie interessieren könnten.

 

 1. Rechtsanwalt si Steuerberater Jürgen Jelen  TEL: 05202881130
 2. Foto-video, Decoratiuni evenimente, lumanari, cadouri broderii etc.  www.nboa.de  Tel: 01623161595
 3. Marinion Partyservice  www.marinion.de   Tel: 0521-39 30 111, Mobil 01578-16 99 567
 4. Ambasada Bonn  www.econsulat.ro
 5. Magazin romanesc 33378 Gütersloherstr.68 Rheda Wiedenbrück   www.magazin-romanesc.de
 6. Rigips, interioare, izolatii etc.. 015143481291
 7. Birou de credite si asigurari pentru romanii din Germania
 • deschidere de cont bancar gratuit,
 • asigurare de avocat (Advocard),
 • Riester Rente  (pensie privata finantata de statul german),
 • documentatie pentru alocatia copiilor din Romania ai caror parinti lucreaza in Germania , etc...           Tel: 015788121602 (Luminita Lorincz)
 • 8 Gresie, faianta, parcghet etc., D-nul Zoltan 015776224280
 

 

 

 

Programul slujbelor

 

    Ajunul Bobotezei 2018

    Iubiti frati intru Hristos, dorind sa implinim traditia stramoseasca, va aducem la cunostinta ca din data de 2 ianuarie(marti) 2018 vom merge in parohie sa binecuvantam si sa sfintim casele credinciosilor cu Aghiasma Mare. 

   Pentru o mai buna organizare, prioritate vor avea familiile de ctitori (Mitgliederi) precum si toti cei care ne-au ajutat in diferite feluri sa avem o Biserica proprie. Ulterior, in limita timpului disponibil, vom incerca sa ajungem la toti credinciosii din parohie.

   Va rugam sa confirmati dorinta dumneavoastra in timp util, prin-un mesaj la nr.de tel: 01634260864. Mesajul va cuprinde numele, prenumele, adresa completa si perioada zilei in care puteti fi gasiti acasa.(de ex.inainte de amiaza / dupa amiaza)

 

In 2 ianuarie (marti) vom fin in orasele Paderborn, Detmold, Lage, Lemgo si in imprejurimi.

 In 3 ianuarie (miercuri) vom fi in Bad Salzuflen, Herford, Bad Oeynhausen, Minden si in imprejurimi.

In 4 ianuarie (joi) vom fi in Bünde, Löhne, Lübbecke si in imprejurimi.

In 5 ianuarie (vineri) vom fi Gütersloh, Verl, Rheda Wiedenbrück, Versmold, Harsewinkel, Herzebrock-Clarholz si imprejurimi.

In 6 ianuarie (sambata) dupa ora 15:00 vom fi in Bielefeld

 

31 decembrie - Duminica dupa Nasterea Domnului

   ·  ora 09:00 Acatistul de multumire- slava lui Dumnezeu pentru toate

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie.

 

31 decembrie - 1 ianuarie (duminica spre luni) vom incepe proiectul parohial " Impreuna cu Dumnezeu la cumpana dintre ani "

 

·  ora 23:30 TE DEUM- slujba de multumire

·  ora 23:59 Sfanta Liturghie

Deci Liturghia de pe 1 ianuarie 2018, o vom savarsi duminica spre luni (noaptea) la cumpana dintre ani.

 

6 ianuarie (sambata) BOBOTEAZA

   ·  ora 09:00 Acatistul Sf.Acoperamant

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie, apoi sfintirea Aghesmei celei Mari.

 

7 ianuarie-Duminica (Sf. Ioan Botezatorul)

   ·  ora 09:00 Acatistul Sf.Acoperamant

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie

 

14 ianuarie-Duminica 29-a dupa Rusalii

   ·  ora 09:00 Acatistul Domnului Hristos

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie

 

21 ianuarie-Duminica 32-a dupa Rusalii

   ·  ora 09:00 Acatistul Sf.Acoperamant

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie

 

28 ianuarie-Duminica 33-a dupa Rusalii

   ·  ora 09:00 Acatistul Domnului Hristos

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie

 

30 ianuarie - Marti Sf. Trei Ierarhi 

   ·  ora 09:00 Acatistul Sf.Trei Ierarhi

   ·  ora 10:00 Sfanta Liturghie

 

        "Daruind vei dobandi"

              - proiect parohial -

       Cu binecuvantarea lui Dumnezeu, cu mijlocirea Maicii Domnului, ocrotitoatea si patroana parohiei si comunitatii noastre si calauziti fiind de sfatul evreului convertit la ortodoxie Nicolae Steinhardt „daruind vei dobandi“, dorim sa reanviem in inima si constiinta oamenilor pe Dumnezeu, care este iubire si sa fim convinsi ca dragostea, nu are varsta, nu se lauda, nu se poarta cu necuviinta,  nu este egoista, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul, se bucura doar de adevar, toate le sufera, le rabda si le nadajduieste pe toate, este intelegatoare fata de neputinta fiecaruia si ajuta oricand neconditionat.

Intr-o lume impinsa spre secularizare, condusa spre violentă și imbaxita de povesti bine eschivate despre atentate, într-o lume a suferinței datorate înmulțirii patimilor si pacatelor cauzatoare de boli, care nu mai pot fi vindecate și pentru care adesea medicina si medicamentele sunt neputincioase, într-o lume a sărăciei datorate crizelor economice bine planuite la nivel global, într-o lume în care echilibrul bunului simț nu mai există, într-o lume care tanjeste după prietenie și mai ales după iubire, incoltesc de sub obroc cu nadejde, sentimente de dragoste, nerabdatoare sa se transforme in fapte.

Proiectul „daruind vei dobandi“ vizeaza in mod direct pe copii, iar in mod indirect pe parintii, care doresc sa nutreasca in vlastarele lor, virtutea iubirii milostive si care din umbra vor obladui pe copii lor, facandu-i sa inteleaga ca Dumnezeu este izvorul iubirii si asa cu entuziasm și hotărâre sa se implice cat se poate de activ în viețile copiilor din Romania care sunt necajiti si rau stramtorati.

„Daruitorii“ vor începe să lucreze mai intai în echipă împreună cu părinții, educatorii sau instructorii duhovnicesti parohiali, acesta fiind primul pas în motivarea lor.

„Primitorii“- copiii aflati in situatii deosebite, vor fi ajutati de copiii mai avuti, sa mai uite din dulcea povara care greu ii apasa. Practic copiii favorizati ii vor ajuta pe copiii nefavorizati.

Fiindca toate serviciile religioase si activitatile pe care parohia de la Bielefeld le desfasoara, sunt sustinute financiar doar din donatiile credinciosilor si deoarece statul roman sau german nu ne poate ajutata cu nimic, ne-am gandit, ca pentru inceput, sa strangem daruri si bani pentru copiii nevoiasi din Romania, prin agapele fratesti pe care le vom organiza in parohie cu prilejul  diferitelor ocazii, cum ar fi zile onomastice.. In acest fel parintii care isi serbeaza ziua lor de nastere sau a copiilor lor la Biserica, in cinstea acestui binecuvantat eveniment, vor pregati cateva gustari alese din care se vor infrupta toti cei prezenti. La sfarsit se va face o colecta , apoi se va intocmi un proces verbal cu suma stransa din donatiile celor prezenti la agapa si printr-o sedinta scurta a consilierilor parohiali, se va decide destinatia precisa a donatiilor. Rugam pe aceasta cale pe toti cei care doresc sa se implice in proiect si au cunostinte in domeniu, sa ne ajute sa extindem si sa perfectam acest proiect.

    Cu dragoste si daruire, al d-voastra frate si intru Hristos rugator,

                      Preot Marius Florentin Pandelea

 

 

Druckversion Druckversion | Sitemap
Preot Marius Florentin Pandelea Tel. Mobil: 01634260864 Email: marius_pandelea@yahoo.com Adresa Bisericii: Feilenhauerweg 2, 33659 Bielefeld-Senne. RUMÄNISCH-ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE MARIA SCHUTZMANTEL e.V. IBAN DE14480501610023193121 BIC / SWIFT SPBIDE3BXXX